Svaki dan napravimo od 8,000 – 10,000 koraka, a statistički podaci pokazuju da 50 – 80% stanovništva ima spuštena stopala, a to se povezuje sa činjenicom da se stopalo još nije potpuno anatomski i funkcionalno prilagodilo opterećenju čovjeka u svakodnevnom životu. Moderan način života (smanjeno kretanje, neprikladna obuća, hod, i sportovi na tvrdim podlogama) uzrokuje svakodnevno izlaganje mikrotraumama, koje se od stopala prenose na koljena, kukove i kralježnicu.
Stopalo posjeduje nevjerojatni mehanizam zaštite, no međutim kod spuštenog svoda ne dolazi do amortizacije opterećenja, te sustav kao takav pati. Naša stopala podupiru kompletnu težinu tijela, te nepravilno opterećenje može biti povezano sa bolovima u potkoljenicama, natkoljenicama, kukovima te naročito u slabinskom dijelu kralježnice. Ukoliko je funkcija stopala narušena dolazi do poremećaja ravnoteže i pravilne raspodjele opterećenja preko stopala, te nepravilnih obrazaca hoda uslijed čega dolazi do pojave nekoliko različitih
simptoma: bolovi, grčevi i umor u mišićima stopala i potkoljenice, moguća pojava bola u koljenu, kukovima i lumbalnom dijelu, otežano stajanje i hodanje, brže zamaranje prilikom hodanja ili trčanja, brže trošenje obuće koje nastaje zbog nepravilnog hoda.
Osim redovitim vježbama, ili fizikalnom terapijom statika stopala se može korigirati izradom odgovarajućih individualno izrađenih ortopedskih uložaka koji se stavljaju u obuću. Funkcija ortopedskih (korektivnih) uložaka je višestruka: podržavanje svodova stopala, sprječavanje grčeva u mišićima stopala, održavanje cirkulacije, smanjivanje boli u stopalima, potkoljenicama, koljenima, kukovima i križima, poboljšavanje biomehanike stajanja i hodanja, sprječavanje ili korekcija X ili O nogu, bolja amortizacija tijela pri hodu i dr. Ovisno o potrebama korisnika imaju funkciju potpore, rasterećenja ili korekcije. Ortopedski ulošci nisu rezervirani samo za period kada postoji problem ili određeno bolno stanje, oni predstavljaju opću brigu o temelju našega tijela. S obzirom da se danas izuzetno rijetko hoda bos po mekim podlogama (trava, zemlja, pijesak) i uglavnom se koriste tvrde podloge (asfalt, beton, pločice, parket I sl.) nošenje ortopedskih uložaka se preporučuje svakoj osobi. Međutim, najčešće indikacije za nošenje ortopedskih uložaka su: ravno stopalo, udubljeno stopalo, bolnost prednjeg dijela stopala, petni trn, sportske aktivnosti i dijabetičko stopalo.
Često dolazi do miješanja pojmova anatomskih i ortopedskih uložaka, a sama razlika je ogromna. Anatomski ulošci (ulošci koje možete kupiti u slobodnoj prodaji po trgovinama) nisu individualno izrađeni za svako stopalo, već serijski i univerzalno te upravo radi toga ne mogu garantirati poboljšanje, dok se ortopedski ulošci izrađuju individualno, iz razloga jer se svako stopalo razlikuje od osobe do osobe (stupanj korekcije i amortizacije nikada nije isti), i upravo radi toga se posebno pristupa izradi jer jedino oni mogu postići pravilni efekt poboljšanja i pravilne amortizacije. Ulošci se izrađuju prema 3D snimci koju dobijemo kompjuterskom analizom statusa stopala, gdje se jasno vidi na koja strateška mjesta tj. svodove na stopalu treba obratiti pozornost prilikom izrade uložaka za što pravilniju korekciju i amortizaciju.
U Biopharm ljekarnama imate mogućnost kompjuterskog pregleda statusa stopala te stručno savjetovanje o problemima narušene statike kao i bolovima koji se javljaju usred iste stoga rezervirajte svoj termin u najbližoj Vam ljekarni.
Komentiraj
Vaša adresa neće biti objavljena. Potrebna polja su označena *